خرید کاخن ارزان از گالری شهر ساز، برای خریدی هدفمند و مناسب می توانید از مشاوره تخصصی همکاران ما استفاده کنید و با یک تماس تمام اطلاعات لازم درباره انواع سازها از جمله خرید کاخن ارزان را در اختیار داشته باشید.

تماس با مشاورین گالری موسیقی شهر ساز: 09126940145

 

ساز کاخن

خرید کاخن ارزان، ساز کاخن یا کاخون از دسته سازهای کوبه‌ای است. کلمه کاخن لغتی اسپانیایی به معنی جعبه، صندوق یا صندوقچه است که قدمت زیادی ندارد و تاریخچه پیدایش آن کم است.

اجزای ساز کاخن

خرید کاخن ارزان، کاخن جعبه‌ای چوبی به شکل مکعب مستطیل ایستاده است که 4 طرف آن با تخته‌های چوبی به ضخامت 0.5 تا 0.75 اینچ (1.3 تا 1.9 سانتی‌متر) و سطح اصلی آن که تاپا (tapa) نام دارد با تخته سه‌لا ساخته شده است و در قسمت پشت کاخن (و گاهی اوقات در سمت چپ یا راست آن) حفره صدا (sound hole) قرار دارد.

کاخن در اصل فقط جعبه‌ای چوبی بود اما در حال حاضر امکانات بیشتری بر روی آن قرار داده شده است. پایه‌های لاستیکی یا پلاستیکی و انواع فنرها و اِسنرها(snares) که برای ایجاد صدایی زنگدار در داخل و پشت تاپا نصب می‌شود.

نواختن ساز کاخن

نوازنده ساز کاخن بر روی آن می‌نشیند و با کف دست و یا انگشتان بر روی صفحه جلویی (تاپا) و صفحات کنار و بالای  این ساز ضرب می زند و صدا تولید می‌کند، همچنین از ابزارهای نوازندگی درام و دیگر سازهای پرکاشن نظیر ملت‌ها، استیک‌ها و بِراش‌ها در نواختن کاخن هم استفاده می‌شود.

ساز کاخن بیشتر در موسیقی آفرو-پِرویی و همین طور سبک‌های معاصر فلامنکو و جاز مورد استفاده قرار می‌گیرد. اصطلاح کاخن به سایر آلات کوبه‌ای جعبه‌ای شکل مورد استفاده در موسیقی آمریکای لاتین مانند cajón de rumba (مورد استفاده در موسیقی رومبای کوبایی) و cajón de tapeo (مورد استفاده در موسیقی محلی مکزیک) اطلاق می‌شود.

تاریخچه ساز کاخن

ساز کاخن، در ابتدا کولی های اسپانیایی به همراه رقص و آواز و عضو جدا نشدنی موسیقی فلامنکو یعنی گیتار، بر روی جعبه‌های میوه ریتم اجرا می‌کردند که به مرور زمان حالت ساز گونه به خود گرفت و به کاخن امروزی تبدیل شد.

کاخن از اواخر قرن هجدهم میلادی، توسط آفرو-پرویی‌ها (آفریقایی تبارهای پرو) مورد استفاده قرار می‌گرفت. بردگان غرب و مرکز آفریقا که به آمریکا آورده شدند، اصیل‌ترین وارثان کاخن هستند.

در حال حاضر این ساز در سراسر قاره آمریکا، فیلیپین و اسپانیا رایج است. کاخن در دوران برده‌داری در کشور پرو توسعه یافت و تا سال ۱۸۵۰ به اوج محبوبیت رسید. در سال‌های پایانی قرن ۱۹میلادی نوازندگان کاخن، تغییراتی در ساختار و صدادهی این ساز به وجود آوردند. پس از دوران برده داری کاخن در بین دیگر ساکنین آمریکای لاتین از جمله سفیدپوستان (نسل‌های بعدی استعمارگران اروپایی) نیز رواج پیدا کرد.

خرید کاخن ارزان

ساز کاخن در طیف گسترده‌ای از مدل‌ها و قیمت‌ها در گالری شهرساز موجود می باشد.