راهنمای خرید ساز دهنی

 

راهنمای خرید ساز دهنی، با اسنفاده از مشاوره تخصصی همکاران ما می توانید از گالری شهر ساز، خریدی هدفمند و مناسب داشته باشید و با یک تماس تمام اطلاعات لازم درباره انواع سازها از جمله انواع سازدهنی را در اختیار داشته باشید.

تماس با مشاورین گالری موسیقی شهر ساز: 09126940145

 

 

سازهای که با دمیدن در آنها صدا تولید می شود را ساز بادی مب نامند که ساز دهنی یا هارمونیکا جزو این سازها می باشد، دهنی یا هارمونیکا در اوایل قرن نوزدهم در کشور آلمان ساخته شد و پس از آن در سراسر دنیا شهرت یافت. ساز دهنی یا هارمونیکا در حال حاضر انواع متفاوتی دارد و صداهای گوناگونی تولید می‌کند.  این ساز نست به سازهای دیگر بسیار کوچکتر است و به طور کلی اندازه‌ی دو دست است و برای نواختن بر روی لب قرار می‌گیرد.

تولید صدا در سازدهنی یا هارمونیکا

صدای حاصل از ساز دهنی یا هارمونیکا نتیجه‌ی ارتعاش یک زبانه از جنس فلز است. این زبانه به تأثیر از عبور جریان هوا به ارتعاش درمی‌آید و صدای ساز تولید می‌‎شود.

مزایای ساز دهنی

به طور کلی ساز دهنی یا هارمونیکا نسبت به سازهای دیگر مزیت‌های خاص و ویژه‌ای دارد:

  • این ساز را می‌توان با خود در همه‌جا حمل کرد و از نواختن یک موسیقی اصیل و دل‌نشین لذت برد.
  • ساز دهنی یا هارمونیکا تنها دارای یک قاب به‌اندازه و شباهت قاب عینک دارد و نیاز به هیچ وسیله‌ای دیگر ندارد.
انواع سازدهنی

ساز دهنی سبک‌های مختلفی دارد و مهم‌ترین آن‌ها عبارت است از:

  • سازدهنی ترمولو و اکتاو
  • سازدهنی دیاتونیک
  • سازدهنی کروماتیک
  • سازدهنی بیس و کورد

برای نواختن ساز دهنی ابتدا نیاز است نت‌های موسیقی یاد گرفته و پس از آن روش درست نواختن فراگرفته شود. به کمک سازدهنی می‌توان انواع موسیقی‌‎های گوش‌نواز و دل‌نشین را نواخت و از لحظات آرامی لذت برد.

جنس سازدهنی های موجود در بازار

ساز دهنی‌های حرفه‌ای از استیل، طلا، نقره یا برنز تهیه می‌شوند و طرح و مدل فاخری دارند. برخی از آن‌ها دارای کنده‌کاری یا نوشته‌ای بر روی بدنه‌ی ساز هستند.

نمونه‌های کوچک و پلاستیکی ساز دهنی یا هارمونیکا بسیار ارزان قیمت هستند و یکی از اسباب‌بازی‌های رایج در دوران کودکی است.

خرید آنلاین ادوات موسیقی، دفتر نت و سایر لوازم جانبی موسیقی راهی آسان و به دور از خستگی است. فروشگاه اینترنتی شهرساز مجموعه‌ای از بهترین و حرفه‌ای‌ترین سازهای موسیقی برندهای معتبر و استادان به نام این عرصه را گردآوری کرده است. خرید آنلاین ساز دهنی یا هارمونیکا از شهرساز به‌صورت غیرحضوری است و در کمتر از چند دقیقه صورت می‌گیرد و درب منزل تحویل داده می‌شود.

 

تاریخچه سازدهنی

سازدهنی دیاتونیکی (Diatonic) که ما هم‌اکنون می‌شناسیم، در اوایل قرن نوزدهم، در آلمان ساخته شده است. این ساز به وسیله موج مهاجرین ترک‌کننده آلمان، به ایالات متحده و بریتانیای کبیر برده شد و در اواسط قرن نوزدهم، در سراسر جهان، نواخته می‌شد.

اگر چه چینی‌های باستان نوعی سازدهنی با زبانه‌های چوبی داشته‌اند و موتسارت قطعه‌ای برای سازدهنی شیشه‌ای (یک ساز کاملاً متفاوت متشکّل از یک سِری قطعه شیشه‌های کوک شده) نوشت.

سازدهنی کروماتیک (Chromatic)، در سال ۱۹۱۸ اختراع شد و از آنجایی که شامل هر دوازده نیم پرده گام کروماتیک می‌باشد، به شما اجازه می‌دهد که آهنگ کاملتری را بنوازید؛ مانند قطعه‌های جاز و کلاسیک؛ و همچنین برای نوازندگی تا حدود زیادی کاملتر است.

در مدل ۱۶ سوراخه سازدهنی کروماتیک، ۴ اکتاو کامل برای اجرای قطعات وجود دارد که اجازه نواختن هر قطعه‌ای را می‌دهد.