معرفی ساز سلانه
معرفی ساز سلانه
سازشناسی , سازهای موسیقی ایرانی , معرفی سازهای زهی_آرشه ای , معرفی سازهای مضرابی(زهی_زخمه ای)

معرفی ساز سلانه

معرفی ساز سلانه

ساز سلانه بسیار شبیه به ساز تنبور که دسته ای  بلندتر از تنبور دارد. ساز سلانه دارای 12 سیم است که با شنیدن آن بیشتر متوجه صدای زیر بودن آن می‌شوید، که ۶ سیم جهت انگشت‌گذاری و ۶ سیم به منظور طنین صدا در آن تعبیه شده است. این ساز ترکیبی از بربط و سه‌تار است و به گفته سازنده، چون سلانه سلانه وارد موسیقی شده نام سلانه را به خود گرفته‌است.

تاریخچه ساز سلانه

در ايران بعد از تغيير و تحولاتي که درساز موسیقی ایران به وجود آمد و موسيقي مقامي به دستگاهي تبديل شد ، سازهايي مثل عود و ارغنون يا قانون کمتر مورد استفاده قرار گرفتند. به همین دلیل وجود صداهاي بم در سازهاي ايراني آن قدر مورد توجه نبوده است.

 

بداهه نوازی ساز سلانه

بداهه نوازی با ساز سلانه در ایران بسیار رواج داشته است.به طور کلی اکثر نوازندگان ایرانی نظرشان بر این است که سازهای سنتی ایرانی برای تکنوازی مناسبند و خیلی سخت با بقیه سازهای ارکستری هماهنگ می‌شوند.

همچنین این سازها را می‌توان بداهه نواخت. یعنی نوازنده با حس و حال خود شروع به نواختن قطعه دلخواه خود کند و تمامی نت‌ های آن را به دست خود گیرد و بنوازد.

دربداهه نوازی نوازنده بر اساس حس و حال آنی و در همان لحظه خود شروع به نواختن می‌کند. نیازی ندارد که روزها برای نوشتن نت زمان بگذارد و ملودی خاصی را تمرین کند. حتی ممکن است از همان بداهه نوازی یک قطعه شاهکار پدید آید.

وقتی نوازنده از بداهه نوازی خود راضی باشد حال آن را تبدیل به ملودی می‌کند.

سازندگان ساز سلانه

این ساز توسط دستان هنرمند سیامک افشاری و استاد حسین علیزاده ساخته شده است، و قدمت طولانی ندارد، ظاهر آن شبیه سازی شده از سازهای قدیمی مانند ساز رباب از تاریخ دور ایران است.

ابداع ساز سلانه

تمام كوشش مبتكر اين ساز این بوده که استفاده از واخوان ها جهت تقويت هارمونيك ها و حجم و تنوع بخشيدن به رنگ آميزي صداي ساز و همچنین امكان دستيابي به صداهاي بم تر از طريق اضافه كردن سيم هاي اصلي به صورتي كه جنس و رنگ و حالت صدا ايراني بماند.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

خانهدسته بندی هاحساب کاربری
جستجو

تماس سریع